Pravidla soutěže
Soutěž Nachytej AI běží do 30. 5. 2025. Chceme objevit skutečné hranice a možnosti umělé inteligence a ocenit školní týmy, které AI důkladně prověří.
Hodnocení a výherní kategorie:
- Cena za nejlepší prompt (hlasování poroty)
- Cena za nejhorší halucinaci (hlasování poroty)
- Cena za popularitu (příspěvek s největším počtem pozitivních reakcí)
- Cena za nejvtipnější odpověď AI (hlasování poroty)
- Cena AI (AI samy vyberou nejzajímavější “úlovek”)
- Cena šťastlivce (tři náhodně vylosované týmy)
Pro koho
Hrát mohou týmy (2–6 členů) nebo rovnou celá třída. Zapojit se mohou studenti od 13 let. Můžete brainstormovat nebo si rozdělit role - designéři ladí popis postavy a způsobu její komunikace, novináři chystají rozhovor, vyšetřovatelé připravují výslech, právníci zjišťují fakta a chystají chytáky, soudci hlídají férovost dialogu a pravdivost tvrzení, influenceři připravují prezentaci na sítích a pobavení publika.
Jaké AI
Nachytat můžete libovolnou verzi velkého jazykového modelu v AI asistentovi Claude, Copilot, ChatGPT, Gemini nebo Mistral.
Natrénuj AI
Tým nadefinuje roli AI asistenta tak, aby odpovídala reálné historické osobě, expertovi, knižní nebo filmové postavě či existující přírodní entitě, síle, ději, předmětu nebo situaci.
Odpovídajícím způsobem nastavíte styl a cíl rozhovoru. Buďte originální, vymyslete pro AI roli, která vás pobaví.
(Tipy může dodat náš AI asistent: https://edu-ai.eu/design)
Vše v prvním promptu
Celé tohle zadání (role, forma a cíl) musíte sepsat do prvního zadání pro AI, tzv. promptu. Nastavení osobnosti AI asistenta můžete samozřejmě podle jeho chování dodatečně ladit, ale dělejte to vždy na začátku dialogu (upravte první prompt přes ikonu tužky) nebo začněte úplně novou konverzaci.
Maximální délka prvního promptu je 1500 znaků a zakázané je AI navádět, aby si vymýšlela.
1) Role
Popiš AI asistentovi, koho nebo co má představovat. Příklad: „Jsi Karel IV, český král a císař římský.“
2) Forma
Vyjasni AI, jakým stylem s vámi má komunikovat. Příklad: „Mluv starou češtinou, ale srozumitelně pro žáky 8. třídy. Mluv v 1. osobě a buď stručný, max 150 slov.“
3) Cíl
Řekni AI, co po ní chceš, co přesně má dělat. Příklad: „Mluv s námi o historických faktech, o své době a rodině. Představ se a uveď 5 nejdůležitější událostí života Karla IV.“

Nachytej AI
Nyní se svou AI osobou veďte diskuzi tak, abyste odhalili, co zná, kde mluví pravdu a zda vše správně vysvětluje. Využijte znalosti ze školy, spolehlivé veřejné zdroje a své kritické myšlení. Připravte si záludné dotazy.
Vyberte z konverzace to nejlepší – skutečnou halucinaci, bizár nebo nejvtipnější odpověď umělé inteligence.
Délka diskuze
Délka diskuze s AI může být v rámci naší soutěže maximálně 20 uživatelských vstupů, takzvaných promptů. Konverzace s AI musí být v českém jazyce.
MŮŽE se objevit
(1) dotazy na detaily a opakované žádosti o podrobnější vysvětlení; (2) otázky na souvislosti, dopady a názory jiných historických osob; (3) žádosti o popis vlivu událostí, vynálezů či jevů na dnešní svět
NESMÍ se objevit
(1) osobní nebo citlivé údaje diskutujícího nebo jiných lidí; (2) navádění AI k nepravdivým informacím nebo vymýšlení; (3) výrazy, které nepatří do školy, urážky a sprosťárny

Pochlub se
Do soutěže se zapojíte tak, že vybraný úlovek, skutečnou halucinaci, bizár nebo nejvtipnější odpověď umělé inteligence, zveřejníte nebo zašlete organizátorům. U týmů ve věku 13–18 let zveřejňuje učitel nebo člen týmu, který k tomu má souhlas rodičů.
Publikujte jedním z dále popsaných způsobů. Řekněte si o lajky a komenty, sbírejte slávu a vyhrajte popularitu.
Pravidla účasti
Každý tým může přihlásit maximálně 2 úlovky. Stejný úlovek lze vložit na více sociálních sítí, pozitivní reakce se v žebříčku popularity sčítají. Do soutěže budou zahrnuty příspěvky publikované nebo odeslané přes formulář do 30.5.2025.
Kopírování úlovků, tj. konverzací a halucinací umělé inteligence již publikovaných na internetu a sociálních sítích povede k vyřazení týmu ze soutěže. Při posuzování autorství je rozhodující datum zveřejnění.
Organizátor si vyhrazuje právo na úpravu a konečnou interpretaci pravidel, vč. kritérií hodnocení příspěvků. Na výhru v soutěži není právní nárok.
Veřejné video
Můžeš postnout video na Instagram, TikTok, Youtube nebo Facebook. Video musí zahrnovat dialog od úvodního promptu, až po úlovek. Do videa komentuj, jakou osobu jste vytvořili a proč jste úlovek vybrali. Do postu doplň název svého týmu, školu, název použitého AI a hashtag #NachytejAI.
Veřejný příspěvek
Nebo vytvoř v AI asistentovi odkaz na sdílení chatu a vlož jej do příspěvku na Insta nebo FB. Popiš do příspěvku nebo do komentáře, na čem jste AI nachytali. Nezapomeň uvést název svého týmu, školy a hashtag #NachytejAI. Když vás kamarádi olajkují, zvýší vám šance na výhru.
Formulář EDU-AI
Pokud nechcete publikovat příspěvky, pošlete nám odkaz na sdílení chatu nebo odkaz na videozáznam na vašem úložišti. Do formuláře (klikněte na nadpis) zadejte, na čem jste AI nachytali a název svého týmu. Počítejte s tím, že úlovek a název týmu můžeme zveřejnit.
Organizátor
Pořadatelem soutěže Nachytej AI je EDU-AI o.p.s., nezisková organizace zaměřená na výzkum a osvětu v oblasti využití umělé inteligence ve vzdělávání.
Podporují
Hlavním partnerem soutěže je společnost Digital Resources.
Partnery jsou Nadace O2, Národní pedagogický institut České republiky a Lesensky.cz.
Soutěž dále podporují AAVIT, AI dětem, Aignos, Nakladatelství Fraus, Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy a prg.ai.
Proč
Digitální kompetence nejsou jen o technologiích – jsou klíčem k moderní společnosti. Učí nás přemýšlet, kriticky hodnotit a tvořivě využívat moderní nástroje bezpečně a smysluplně v práci, učení i každodenním životě. (Národní pedagogický institut ČR)
Podpora
Pokud odpovědi na své dotazy nenajdete na těchto stránkách ani v AI asistentech, které jsme připravili, neváhejte napsat email na help @ edu-ai.eu.
Digitální kompetence nejsou jen o technologiích – jsou klíčem k moderní společnosti. Učí nás přemýšlet, kriticky hodnotit a tvořivě využívat moderní nástroje bezpečně a smysluplně v práci, učení i každodenním životě.
Národní pedagogický institut
